Bukalemunlar gerçekten bulunduğu ortama göre renk değiştirir mi?

Bukalemunlar ne yapar?

Bukalemunlar aslında sanıldığı gibi bulundukları ortama göre renk değiştirmezler. Bu aslında en popüler yanlış bilinen bilgiler arasındadır. Tümüyle uydurmadır. Tamamen yalandır.

Bukalemunlar duygularına göre renk değiştirirler. İçinde bulundukları duygusal haller sonucu farklı bir renk alırlar. Eğer ki bir bukalemun önünde bulunduğu taşın rengine bürünüyor ise bu bir tesadüften başka bir şey değildir. Bukalemunlar korktuklarında, tehdit altında hissettiklerinde, kavgada bir başka bukalemunu alt ettiklerinde veya karşı cinsten bukalemunu gördüklerinde renk değiştirirler.

Peki bukalemunlar nasıl renk değiştirir? Bukalemunların derisi kromatofor isimli özel hücrelerden oluşan katmanlar içerir ve bu katmanlarda birçok farklı renk pigmenti bulunur. Bu katmanların arasındaki renk değişimi derinin farklı ışık türlerini yansıtmasını sağlar ve böylece bukalemun renk değiştirebilen nadir canlılardan bir tanesi olur.

Bukalemun Özellikleri ve Türleri – Bukalemunlar Hakkında İlginç Bilgiler

Bukalemunun ortama göre renk değiştirdiği uydurması ilk defa genç bir yunan yazar olan Karistoslu Antigonos tarafından M.Ö. 240 da yazılan bir kitapta görülür. Aslında bundan bir yüzyıl önce ünlü filozof Aristoteles konuya doğru bir şekilde yaklaşarak bukalemunun renk değiştirmesini korkuya bağlamıştır. Aslında bukalemunla ilgili “ortama uyma” teorisi son birkaç yüzyılda tekrar gündeme gelmiş bir şeydir ve birçok insanın bukalemunlar hakkında bildiklerini düşündükleri tek şeydir.

Aslında bukalemunlar renk değiştirmek dışında bir çok farklı özelliğe sahiptir. Saatlerce hareketsiz kalma yetisine sahip canlılardır. Az enerji harcadıklarından dolayı çok az beslenirler ve bu durum eski zamanlarda, insanların bukalemunların havayla beslendiklerini sanmasına yol açmıştır. Bukalemun kelimesi, kökeni olan Yunancada “yerdeki aslan” anlamına gelir. Tüm bunların yanı sıra bukalemunlar iki gözlerini farklı yerlere odaklayıp çift şekilde görebilirler. Fakat görme yetileri yüksek olan bukalemunlar duyamazlar.