Elon Musk’ın İsyanı: “Bu Gidişle İnsanlık Asla Mars’a Gidemeyecek!”

SpaceX’in ve Elon Musk’ın en büyük misyonu insanlığı Mars’a taşıyabilmek. Bu yolda atılmış en büyük proje olan Starship Federal Havacılık Dairesi tarafından sürekli infilak edildiği söyleniyor. Elon Musk attığı twitte bunu açıkça dile getirmişti. Ve Starship projesinde roketlerden daha büyük bir engelin var olduğunu, onun ise Federal Havacılık Dairesi olduğunu söyledi.

Elon Musk Revolts: Humanity Will Not Go To Mars - Somag News

SpaceX yaptığı uydu fırlatmaları ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargolama faaliyetleriyle bilinse de asıl üzerinde durduğu proje: Starship. Starship projesi Elon Musk’ın liderliğinde hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar belirli aralıklarla roket fırlatma tesleri yaptılar. Fakat protatiplerin bir çöoğu infilak oldu. Fakat Elon Musk bunu bir başarısızlık olarak görmedi. Attığı twitte açıkça Starship projesinin önündeki en büyük engele sitemini dile getirdi.

Elon Musk Federal Havacılık İdaresi'ne Adeta İsyan Etti - Bingöl Haber

Peki Neden En Büyük Engel Federal Havacılık Dairesi

Bu söylemimizin arkasında yatan sebep Elon Musk’ın twitteinde yatıyor. Starship fırlatmalarının Federal Havacılık Dairesi(FAA) tarafından gerekli izinler verilmediği için ertelenmesi üzerine sinirlenen Elon Musk “Bu gidişle insanlık asla Mars’a gidemeyecek” ifadesinde bulundu.

Elon Musk bu durumu Federal Havacılık Daire’si tarafından alınamayan izinlere ve uyguladıkları protokoller yüzünden yaşadığı kısıtlamalara bağlıyor. FAA roket fırlatması olacağı gün bütün uçuşları durdurmalı ve gerekli düzenlemeleri yaparak roket fırlatması için onay vermeli. Fakat Elon Musk’a göre bütün bu prosedür sıkıntılı ve yavaşlatıcı.