Elon Musk: “3. Dünya Savaşı’ndan Önce Mars’a Yerleşmeliyiz”

   2020 Mars Topluluğu Sanal Konvansiyonu’nda açıklamalar yapan Elon Musk, Mars’a kurmayı planladığı şehir için bir büyük bir hedef belirledi. Bu hedef doğrultusunda şehrin 3. Dünya Savaşı’ndan önce kurulması gerektiğini söyleyen Musk, aynı zamanda bu şehrin kendi kendine de yetmesi gerektiğini vurguluyor.

   SpaceX ve Tesla kurucusu Elon Musk’ın büyük Mars sevdası, uzun zamandır neredeyse herkes tarafından bilinen bir gerçek. Özellikle de SpaceX’in Mars’a gitme konusundaki çalışmaları, bu projenin bir gün gerçek olacağını düşündürüyor. Ancak Musk, zaman zaman yaptığı açıklamalarla önlerinde oldukça önemli engeller olduğunu da ifade ediyor. 2020 Mars Topluluğu Sanal Konvansiyonu’nda konuyla ilgili bazı yeni açıklamalarda bulunan milyarder, Mars’a ne zamana kadar gidilmesi gerektiğini de açıklamış bulundu.

   Elon Musk, Mars’ta büyük bir şehir kurmayı amaçlıyor. Kendi kendine yetecek şekilde dizayn edilecek bu şehir, oraya giden insanların yaşamlarını sürdürebilmelerine imkan tanıyacak düzeyde olmalı. Musk, bu şehrin 2026 yılına kadar kurulması gerektiğini ve yıllar boyunca da korunarak, insanlık için tamamen hazır durumda tutulması gerektiğini de söylüyor.

“Mars’taki şehrin 3. Dünya Savaşı’ndan önce kurulması gerekiyor”

   Elon Musk’a göre Mars’ta kurulacak bu şehir, sadece birkaç kişinin yaşayabileceği bir üs şeklinde olmamalı. Bu bağlamda tam anlamıyla gerçek bir şehirden bahsettiğini ifade eden Elon Musk, bu şehrin kendi kendini idame ettirecek şekilde tasarlanması gerektiğini söylüyor. Elon Musk’ın konuyla ilgili en çarpıcı açıklaması ise bu şehrin ne zaman kurulacağı ile ilgili.

   Elon Musk, Mars’ta kurulacak olan ve kendi kendini idare ettirecek kentin 3. Dünya Savaşı’ndan önce kurulması gerektiğini de söylüyor. Bu tür bir savaş ya da olası bir nükleer facia nedeniyle Dünya’daki tedarikin sona erebileceğini belirten SpaceX kurucusu, böylesi bir durumda da Mars’ta yaşayan insanların yaşamlarının devam edebilmesinin oldukça kritik önem arz ettiğini de beyan ediyor.

“Yakında öleceğiniz başka bir yere taşınıyorsanız, bir cankurtaran botuna sahip olmak anlamsızdır. Bu sayılmaz”

   Elon Musk’a göre insanlık medeniyetinin şu anki hali, pek de güçlü değil. Hatta biraz zayıf. Bu yüzden de insanlığın kendini yok edebilecek olayların içine girebileceğini düşündüğünü söyleyen Musk, böyle bir şeyin olmasını asla istemediğini ancak olması durumunda da Mars’taki şehrin doğrudan etkileneceğini ifade ediyor. İşte tam olarak da bu yüzden, Mars’ta kurulacak şehrin kendine yetmesi gerekiyor. Aksi takdirde Dünya’dan kaçış için Mars’a gidecek insanlar da kaynakların yetersizliği nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olacaklar.