Fransa, Tüketicilerini Yanılttığını Sebep Olarak Göstererek Google’a 1,1 Milyar Euro Kadar Ceza Kesti

   Fransa, otel sıralamalarında tüketicileri yanılttığını sebep olarak göstererek Google’ı 1,1 milyar euro kadar bir para cezasına çarptırdı. Bahsettiğimiz şirketin en değerli şirketlerden birisi olduğunu göz önünde bulundurursak, çok normaldir ki Google, söz konusu cezayı hiçbir şey demeden ödemeyi kabul etti. 

   Dünyanın en popüler arama motorlarından biri hatta direkt en popüler olan Google, kullanıcılara aradıkları bilgileri sunmanın yanı sıra çeşitli ürün ve servisler hakkında da çok sayıda bilgiler sunuyor ve Google’ı her gün yüz milyonlarca kişinin kullandığını düşünürsek arama sonuçlarında yapılan sıralamanın gerçekten son derece önemli olduğunu da söyleyebiliriz. 

   Fransa Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (DGCCRF) tarafından yapılmış olan yazılı açıklamada; Batı Avrupa ülkesindeki bazı otellerin şikayeti üzerine Google hakkında pahalı soruşturma başlatıldı ve 2019 ile 2020 yıllarında Google’ın 7 bin 500 adet otel hakkında verdiği bilgilerin tamamı kontrol edildi. 

   DGCCRF’in yapmış olduğu açıklamalara göre yapılan soruşturma neticesinde Google’ın otellerin yıldız sıralamasında tüketicileri yanılttığı tespit edildi ve sonrasında Google İrlanda ve Google Fransa duruma el atarak bu durumu hızlı bir şekilde düzeltti. Ancak Google’ın bu geç gelen düzeltme hamlesi, şirketin gerçekten yüklü bir miktar olan para cezasından kurtulmasına yetmedi. 

   Paris savcısının da onay vermesiyle beraber dünyanın en popüler arama motoru Google, ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle 1,1 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Taraflarınca yapılan açıklamalara göre Google’ın Fransa ve İrlanda temsilciliklerinin bu cezayı ödemeyi kabul ettikleri de söylenenler arasında.