“Jack Ma Para Dağıtıyor” Şeklinde Çıkan Büyük Söylenti Çin’de Bankalarda Kuyruk Oluşturdu

   Bir WeChat grubu tarafından ortaya atılan “Jack Ma, Ay Yeni Yılı kutlamaları için para dağıtıyor” söylentisi, Çin’deki 60 yaş ve üzeri kişilerin bankalarda büyük kuyruklar oluşturmasına neden oldu. 

   Nüfus sayımlarına baktığımız zaman dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, şu sıralar (11-17 Şubat) “Ay Yeni Yılı”nı kutluyor ve bu kutlamalar, birtakım kötü niyetli dolandırıcılara fırsat oluşturmuş gibi de duruyor. Çin’in en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WeChat’te bir grup, Alibaba’nın kurucusu dünyaca ünlü iş adamı Jack Ma’nın 60 ve üzeri herkese 30 dolar bağışladığını öne sürerek oldukça büyük bir kaos yarattı.  

   İddiaya göre Jack Ma, söylentilerdeki söz konusu bağışı Ay Yeni Yılı şerefine yapıyor ancak resmi açıklamalara bakar isek böyle bir kampanya duyurusu yapılmış değil. Halkın bu söz konusu 30 dolarlık yardımı alabilmek için bankalara akın etmesi üzerine yetkililer, bağış söylentilerine kulak asmamaları konusunda ciddi uyarıda bulundular ve hatta Fuzhou Belediyesi Kamu Güvenliği Bürosu, vatandaşları dolandırıcılık ihtimaline karşı uyaran bir acil durum bildirgesi bile yayınlamış bulundu. 

   Çinlilerin, Jack Ma’nın böyle bir para yardımı yani bağış kampanyası düzenlediğine “kolaylıkla” inanmasının nedeni olarak ise Alibaba, yani dolayısı ile de Jack Ma’nın geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirmiş olduğu büyük kampanyalar bulunuyor. Örneğin 2014 yılında Jack Ma, Alibaba ve WeChat aracılığıyla kullanıcılara yaklaşık 153 bin dolar değerinde olan toplam 99 bin 999 adet çevrimiçi kuponlar hediye etmişti. Alibaba’nın resmi dijital ödeme sistemi olan Alipay, 2016 yılında bir TV kampanyası kapsamında 120 milyon dolar değerinde birtakım bağışta bulunmuştu. 2018 yılında ise Alibaba, müşterilere yaklaşık 820 milyon dolar ödeme yapan bir “dijital kırmızı zarf” oyunu sunarak büyük cömertliğini de göstermişti.