NASA’nın Gönderdiği Mars Helikopterinden İlk Veriler Geldi ve Her Şey Beklendiği Gibi Çalışıyor

NASA’nın Perseverance adındaki büyük uzay aracı bünyesinde Mars’a gönderdiği Ingenuity adındaki gelişmiş helikopteri, Dünya’ya ilk bilgileri sorunsuz bir şekilde göndermiş bulundu. Helikopterin ve helikopterin ana istasyonunun tam anlamıyla sorunsuz bir şekilde çalıştığı yapılan açıklamalar arasında.

   NASA’nın Mars’a isimlerimizi göndermemizi sağlamış olduğu, ülkemizden de yaklaşık olarak 2,5 milyon kişinin adını yazdırdığı Perseverance uzay aracı, 18 Şubat günü Kızıl Gezegen’e başarıyla iniş yaptı. İki milyondan fazla kişinin takip ettiği canlı yayında uzay aracının inişin hemen ardından çektiği Mars fotoğrafları da inişten sadece birkaç dakika sonra insanların gözlerine sunuldu.

   NASA’nın başlatmış olduğu yeni Mars görevi aynı zamanda Dünya dışındaki gezegenlerdeki çalışmalarımızda da tam anlamıyla bir ilk olma özelliğini taşıyordu. Gelişmiş uzay aracı Perseverance, insanlık tarihinde ilk kez Mars’a bir helikopter taşımamıza aracılık da etmiş oldu. Ingenuity adı verilen bu helikopterden ilk veriler de alınmaya başlandı ve zaman ilerledikçe yeni bilgi ve veriler de elimize geçecek gibi gözüküyor.

   Ingenuity adındaki helikopter, Perseverance isimli uzay aracından ayrıldıktan sonra helikopterde 30 Mars günü (31 Dünya günü) deneysel bir test uçuşu penceresi olacak. Helikopter, Mars’ın -90 derece sıcaklığa kadar düşebilen soğuk gecelerinden tam anlamıyla canlı çıkmayı başarabilirse ekip, ilk kez başka bir gezegende helikopter uçurmaya başlayacak. Perseverance’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada da görevin bu kısmı uzay aracının ağzından özetlenmiş oldu:

   “Taşıdığım Mars Helikopteri Ingenuity beklendiği gibi çalışıyor. Şu anda onu şarj ediyorum. Ancak onu yere koyduğumda tamamen kendi güneş panellerine bağlı olacak. Ölümcül soğuk Mars gecelerinden canlı çıkarsa ekip uçuş yapmayı deneyecek.”