Zamanı Değerlendirmek ve Zaman Yönetimi | Doğan Cüceloğlu

16 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evinde aramızdan ayrılan, hayatı boyunca insanların hayatına dokunma gayesini bırakmamış Doğan Cüceloğlu hocamıza, kendi Youtube kanalı üzerinden yayınlamış olduğu “Zamanı Değerlendirmek ve Zaman Yönetimi” isimli videosu üzerinden kulak vermemizin hem anlamlı hem de faydalı olacağı kanısındayız. Hocamıza Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

“…Eğer zamanımızın yapısı yoksa, yani şu saat içerisinde ne yapacağımızı bilmiyorsak kafamız karmakarışık olur, duygularımız da karmakarışık olur…” diyerek sözlerine başlayan psikolog Doğan Cüceloğlu, hayatımızda beş alanda hedef koymamızı öneriyor. Önerilerinin, bilimsel zeminde olduğundan, faydalı olacağını düşündüğünü belirterek, önerilerden önce insanın beş yönü hakkında bilgi veriyor:

  1. Biyolojik Temel: Biyolojik sağlığımız yerinde olmadığı sürece diğer yönlerimizin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle biyolojik sağlığımız öncelik teşkil eder ve hayatımızın her yönüne girmiş durumdadır. Korona-19 denilen korona virüsün tüm ekonomik, sosyal vb. hayatlarımızı nasıl etkilediğine tüm dünya olarak şahit olmaktayız. Bunun gibi biyolojik sağlığımızı tehdit eden unsurların kaldırılması gerekmektedir.
  2. Duygular: Duygularımız her an için bizimledir. Sadece bir tane değil, birden çok duyguyla beraberiz her daim. Umut, kaygı, gözlemleme gibi birçok duyguya örnek verebiliriz. Uyurken bile bizimle olan duygularımızın bize ne söylediğini anlamak yaşantımızın tüm yönleri için oldukça önemli.
  3. Zihin ve Akıl: Biyolojik temel ve duygularla beraber var olan, ancak kendine ait bir yapısı ve işleyişi olan zihin ve akıl vazgeçilmezdir. Beynin işleyiş tarzını incelemek ve keşfetmek psikologlar da dahil olmak üzere bilim insanları için ayrı ve büyük bir yer tutar.
  4. Sosyal Yönümüz: Hem hayvanlar hem de insanlar sosyal yaratıklardır. Biz insanlar, ilişkiler içerisinde var oluruz. O bakımdan, doğamızın bir parçası da biyolojik, duygusal, zihinsel yönlerden farklı temelleri olan sosyal yönümüzdür.
  5. İnsanın Aşkın Yönü (Manevi yaşam): İnsanın, hayvanlarda olmayan bir manevi yaşamı var. Burada felsefe yapısı, değerler, inançlar devreye girmektedir. Var oluşumuzu aşan, meta düzeyde bakan bu yönü, hayatımızın tüm yönlerine etki eder. Bir toplumun uygarlığı da onun inanç ve değerleriyle oluşur.

İnsanın farklı yönlerini sade dil ve üslubuyla açıkladıktan sonra, hayatımızda uygulamamız için öneriler veren hocamızın bu tavsiyeleriyle yine onun dilinden özetle aktararak devam edelim:

  1. Her gün biyolojik yapınızla ilgili bir şeyler yapmayı planlayın. Sağlıklı yemek oldukça önemlidir. Bunun dışında her gün yürüyüş yapın, streching hareketleri uygulayın. Nefes alın. Hiç olmazsa günde en az 20 dakikalık tekrarlı planlar oluşturun.
  2. Duygularınızı not alın ve anlamaya çalışın. Sevdiğiniz ve size iyi duygular getirecek duygular bağışıklığınızı da güçlendirecektir. Yaşadığımız günlerde, hepimizin önem verdiği bir ihtiyaç…
  3. Aklınızı ve zihninizi harekete geçirecek faaliyetler içerisinde olun. Akıl oyunları, bulmacalar, matematiksel işlemler… Aynı zamanda sabah ve akşam, hiç olmazsa 15-20 dakikalığına da olsa, kendi başınıza kalabileceğiniz bir yere çekilin ve sessizliği dinleyin.

Evrenin sessizliğinin içindeki derinlik ve muhteşemliğine dikkat çeken hocamız, bunu kendisinin de sık sık yaptığını dile getiriyor.

  • Sosyal ilişkilerinizi geliştirmek için oyunlar oynamak, sevdiklerinizi -pandemi dolayısıyla görüşemiyor olsak da- arayarak hal hatır sormak ve hocamızın diğer konuşmalarında da üzerinde önemle durduğu aile toplantılarını ihmal etmeyin.
  • İnsanın aşkın yönünü geliştirmek için etrafınızdaki insanlarla, ailenizle sohbet edin. Birbirinizin görüşleri, düşünceleri üzerine yargılamadan, konuşarak, tartışarak, dinleyerek yapın bu sohbetleri. Dört yaşındaki bir çocuğun bile söyleyeceği şeyler olduğunu ifade eden hocamızın da dediği gibi, “Başkalarının yaşamı süreçlemesinden siz ne öğrenebilirsiniz, ona bakın.” Bu şekilde manevi yönünüzü de geliştirebilirsiniz.

Cüceloğlu, günün sonunda bu farklı yönlerle ilgili oluşturduğumuz yapıları gözden geçirerek, farkına varmamızı salık vererek sözlerini tamamlıyor:

“Sağlıklı günler diliyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur.”

Videoyu izlemek için: https://youtu.be/zxEzKMDJMtw

Hocamızın diğer videoları için: Doğan Cüceloğlu Official