İşte Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Analistler tarafından yapılan bir araştırmayla Türkiye’de şu sıralar en çok kazandıran mesleklerin hangileri olduğu belirlendi. Bu araştırmalara göre Türkiye’de en çok kazandıran meslek, en yakın rakibini bile yıllık 50 bin TL gibi bir gelirle geçen “noterlik” oldu. Yazılım mühendisliği, sigorta uzmanlığı ve eczacılık da Türkiye’de çok kazandıran meslekler listesine girmeyi başardı.

Her geçen gün para kazanmanın giderek zorlaştığı bir ortamda hem Türkiye hem de dünyada genel bir kaygı oluşmaya başladı. Zira bir dönemlerin en çok kazandıran meslekleri artık unutulmaya tam anlamı ile yüz tutmuş durumdayken, bazı sektörler ise her geçen gün daha fazla parlamaya başlıyor. Yapılan yeni bir araştırma ise Türkiye’de şu sıralar en çok kazandıran mesleklerin hangileri olduğunu insanların gözleri önüne seriyor.

İşte karşınızda Türkiye’de en çok kazandıran meslekler:

Analistler tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin en çok kazandıran mesleği, noter olmak. Yarı özel yarı devlet olarak hizmet vermekte olan noterler, Türkiye’de adeta tam anlamıyla para basıyorlar. Elbette her noter az sonra açıklayacağımız kadar kazanmıyor ancak özellikle de birinci sınıf ve merkezi lokasyonlarda hizmet veren noterler, yıllık ortalama 300 bin TL gibi ciddi anlamda tatmin edecek seviyelerde para kazanabiliyorlar.

Dijitalleşen dünyanın doğal bir sonucu olarak önem kazanmaya başlayan yazılım sektörü de özellikle şu sıralar çok kazananlar arasında. Araştırmalara göre bir yazılım mühendisi, yıllık ortalama 250 bin TL kazanç sağlıyor. Bu mesleği 150 bin TL ile sigorta uzmanlığı, 150 bin TL ile eczacılık, 150 bin TL ile avukatlık, 150 bin TL ile pilotluk, 130 bin TL ile uzman doktorluk, 125 bin TL ile yönetim danışmanlığı, 100 bin TL ile petrol mühendisliği, 80 bin TL ile de mali müşavirlik takip ediyor. 

Önümüzdeki yıllarda liste değişebilir ancak bu liste 5 yıl daha çok değişmeyecek gibi gözüküyor.