Mars Paraşütündeki Gizli Mesaj!

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) Perseverence adlı uzay aracı başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaptı. İndiği andan itibaren Perseverence Rover’ı Mars’tan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, videolar hatta ses dosyaları gönderdi. İçinde bulunan yirmi üç kamerayla gönderdiği bu fotoğraflar NASA’nın sitesinde eş zamanlı olarak yayınlanıyor ve gönderdiği bu fotoğrafların sayısı şimdilerde on bini aşmış durumda. Perseverence’nin yere ilk indiğinde gönderdiği düşük çözünürlüklü ilk fotoğraf ise şu oldu:

Bu fotoğraf bir sağ salim indim mesajıydı, 16 dakika öncesinden. Dünya ve Mars arası mesafenin uzaklığı sebebiyle fotoğrafların sinyallerinin ancak gönderildikten 16 dakika sonra alındığı bilgisini de eklemiş olalım.

Tüm dünya heyecanla Perseverence Rover’ının Mars’a iniş görüntülerini izlerken roverın bırakıldığı esnada açılan paraşütün renkleri ve düzenli bir şekilde dizilişleri izleyicilerin dikkatinden kaçmadı. NASA uzaya gönderdiği her araçta sürpriz bir yumurta gibi çeşitli yerlere bulmacalar koyar, bu araçta da eğlenceli bir bulmaca koymayı ihmal etmedi. Perseverence Rover’ını üreten ekip üyelerinden biri olan Clark adlı bir bulmacasever, paraşüte bir bulmaca koyduğunu saatler sonra itiraf etti. Görüntülerin internet aleminde yayılmasıyla bir çok bulmaca meraklısı şifreyi çözmek için kollarını sıvadı. Görüntülerin yayılmasından yaklaşık 6 saat sonra şifrenin çözülmesi NASA’nın çalışanlarını oldukça şaşırttı. Şifreyi paraşüte yerleştiren Clark isimli çalışan şifrenin bu kadar çabuk kırılacağını bilmediğini, bir dahaki sefere daha zor bir şeyle geleceğini belirtti.

Şifre paraşütün üzerinde beyaz ve kırmızı renklerin belli bir düzene göre dizilmesiyle oluşuyordu. Kırmızı bölümleri 1 beyaz bölümleri de 0 olarak kabul edilirse bu rakamlar bilgisayar dilinde (binary ile) kodlanmış bir mesaj ortaya çıkarıyor. 1 ve 0’ları onlu gruplar halinde ayrılıyor, her grubun binary kodunda tekabül ettiği sayıya 64 ekleniyor ve çıkan sonuç ASCII tablosundan karşılık gelen harf ile değiştiriliyor. Örneğin ilk onluk 7 beyaz çizgi, bir kırmızı çizgi ve iki beyaz çizgiden oluşuyor, bunu binary koduyla “0000000100” şeklinde gösterebiliriz. Binary kodunda bu ilk onluk 4 rakamına tekabül ediyor. 4 rakamına 64 ekleyerek 68 sayısına ulaşıyoruz ve 68 sayısının ASCII tablosunda karşılığı işe “D” harfidir. Böylece ilk harfimizin “D” olduğu kesinleşiyor. Sırasıyla diğer onluklara da aynı işlemi yapınca şifre çözülüyor: DARE MIGHTY THINGS “Muhteşem şeylere cesaret et.”

“Muhteşem şeylere cesaret et.” ilk kez 1899’da ABD başkanı Roosevelt yaptığ bir konuşmada söylemiş. Bu ilham verici sözün ardından NASA çalışanları laboratuvarlarının koordinatını şifrenin sonuna yerleştirmiş. Bunların hepsinin bir tesadüf olduğu düşünülebilir belki ama Preseverence’nin inişinden hemen sonra resmi twitter hesabında aynı sözleri içeren bir twit paylaşıldı: “Dare mighty things.”

Meraklıları için yerleştirilen bu bulmaca aslında bizi yapmak istediklerimiz hakkında biraz daha düşünmeye itebilir. NASA muhteşem şeylere cesaret eden bir kuruluş olarak Mars’a şu ana kadar üretilmiş roverların en gelişmişini gönderdi. Yeni kurulmuş uzay ajansına sahip olan bir ülke olarak biz ise muhteşem şeylere cesaret edip belki de Mars’ı düşlemeliyiz…