NASA’nın Mars Gezgini Perseverance, Bir Süredir Beklenen İlk Test Sürüşünü Gerçekleştirdi

   Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA’nın geçtiğimiz günlerde başarılı bir şekilde Mars’a indirdiği uzay aracı Perseverance, kızıl gezegen üzerinde ilk test sürüşünü sonunda gerçekleştirmiş bulundu. NASA’dan gelen bilgilere göre sürüş tam anlamıyla başarılı geçti. 

   Bildiğiniz üzere NASA, geçtiğimiz günlerde Mars’ın yeni kaşifi olacak olan Perseverance’i kızıl gezegenin yüzeyine oldukça başarılı bir şekilde indirdi. İnsanlık olarak Mars’a ve uzayda canlı yaşamın izlerine dair attığımız en önemli adımlardan biri olarak değerlendirilebilecek bu görev sayesinde önümüzdeki yıllarda bilim dünyası için pek çok önemli bilgi sağlanacak. 

   Perseverance Mars’a indiğinden beri gezegenimize Mars hakkında birçok renkli fotoğraf da iletti, Mars’a yüksek çözünürlükte bakış atmamızı da sağlamış oldu. Ancak uzay aracının görevi bundan çok daha fazlasını içeriyor ve asıl macera Perseverance Mars yüzeyinde gezintiye çıktığında başlayacak. Buna yönelik ilk adım da nihayet atıldı ve Perseverance sonunda ilk test sürüşüne çıktı. 

   NASA’nın büyük bir kilometre taşı olarak adlandırdığı ve son derece önemli olduğuna vurgu yaptığı test sürüşünde, Perseverance’in hareket yeteneğini sağlayor olan tüm donanımları test edilmiş oldu. Geçici park noktasından 4 metre uzaklaşan ve sonrasında 150 derecelik bir dönüş gerçekleştirerek 2.5 metre daha yol alan Perseverance, bu başarılı test sürüşünü tam 33 dakikada tamamladı. 

   Perseverance, bundan sonraki çıkışlarında kızıl gezegendeki arayışına 200 metrelik sürüşler gerçekleştirerek devam edecek ve Mars yüzeyinde bir yandan mikrobiyal yaşam belirtileri ararken bir yandan da gezegenin yüzeyine dair bilgiler de toplayacak. Uzay aracından Mars’a dair gelecek iklimsel bilgi verileri ise özellikle insanlı Mars görevleri ve Mars’ın insanlığın yaşamı için uygunluğu noktasında oldukça kritik bilgiler de sunacak.