81 İlin Tamamı Büyükşehir Oluyor

2024 yılında yapılacak yerel seçimlerden önce “Büyükşehir” statüsüne sahip olmayan diğer bütün şehirlerin de “Büyükşehir” statüsü kazanması bekleniyor. AK Parti’nin mecliste gündeme getirdiği değişime göre merkez ilçe için seçilen belediye başkanları artık büyükşehri değil, sadece merkez ilçeyi yönetecek.

Büyükşehir Belediyeleri, İllerdeki Tek Merkezi Yönetim Olacak

istanbul

Tüm ilçe belediyelerinin üst yapılanması olacak büyükşehir belediyeleri, şehirlerdeki imar ve parselasyon planları, ulaşım, yol yapımı ve altyapı gibi makro ölçekteki planları gerçekleştirecek. İlçe belediyeleri ise çevre temizliği ve düzenlemesi gibi daha mikro ölçekteki planlarla ilgilenecek.

Tartışmalar Devam Ediyor

CNN Türk’ün haberine göre Tüm şehirlerin büyükşehir statüsüne geçirilmesi, vatandaşlardan toplanacak emlak vergisinin ekstra mali yük getireceği tartışmalarına neden oldu. Bu nedenle düzenlemenin emlak vergisi bölümü, uygulamalar yürürlüğe girdiğinde ertelenebilir. Konuya ilişkin diğer parti ve milletvekillerinin görüşleri de merak konusu oldu. Düzenlemenin detayları ilerleyen süreçlerde daha da netleşebilir.