Honda: 2040’da Tüm Arabalarımız Elektrikli Olacak

Sıfır emisyon konusunda çalışmalarını sürdüren ve elektrikli otomobil üretimi konusunda ciddi adımlar atan Honda, yaptığı açıklamada 2040 yılında bütün otomobillerinin elektrikli olacağını açıkladı.

Elektrikli otomobillerin rağbet görmesi, gelecekte karşılaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğu yenilenemez enerji kaynaklarının azalma ve hatta bitme sorunu büyük üreticileri bu sektöre itti. Özellikle bu geçiş döneminde hibrit araçlar çok rağbet görüyor.

Bütün üreticilerin öyle ya da böyle elektrikli otomobil üretme hedefi var. Ve bunu imajları için yapan şirketler de var. Honda da yaptığı açıklama sonrası Dünya için en sağlıklı olanı yani elektrikli otomobil kullanımını destekleyeceğini söyledi. Böyle bir teşvikde bulunacağını da belirtti.

Hedef 2040

Reservations open for all-electric Honda e electric hatchback | evo

Şuana kadar bir çok şirket hangi yıla kadar üretimlerinin tamamının elektrikli otomobiller olacağını açıkladılar. Jaguar’ın belirlediği tarih ise oldukça yakın; 2025. Bir diğer üretici olan Cadillac’ın hedefi ise 2030. Bu noktada önemli kararlar alan bir diğer üretici ise Honda. Honda, 2022 yılında Avrupa’da benzinli ve dizel satışı yapmayı durduracağını açıklamıştı. 

2040 yılında tamamen elektrikli otomobil üreten şirket olma hedefi olan Honda için 2030 yılı için hedefi %40, 2035 yılı için ise %80 2040 yılında ise %100 elektrikli otomobil üreticisi olacak.

Otonom Sürüşleri

Honda EV carviser (2) - Carviser

Honda’nın üzerinde durduğu bir diğer önemli konu başlığı ise gelişmiş ve güvenli otonom sürüş sistemleri. 2050 yılına kadar sıfır otomobil ve motosiklet kazasını hedefleyen şirket, gelişmiş sürücü destek sistemleri için epey mesai harcıyor. Apple, Tesla gibi bir çok şirket bu yönde çok fazla gelişmeler elde ediyorlar. Bu da gelecekte bu alanın ne kadar değerli olduğuna bir delalet aslında. Honda da geri kalmak istemiyor.