Thodex Vurgununun Gerçek Miktarı 2 Milyar Dolar Değil!

Thodex borsası ile yapılan vurgun sosyal medyada büyük ilgi gördükten sonra Twitter’daki bir ekip bu miktarın aslını araştırdılar. Thodex cüzdanlarını inceledikten sonra gerçek miktarın bahsi geçenden çok daha az olduğunu ileri sürdüler. Tahminlerine göre yapılan vurgun 150 milyon dolar.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcıları platformun kapatılması üzerine şikayetçi olmaya başlamışlardı. Hemen ardından Thodex’in CEO’su bütün sosyal medya hesaplarını kapatarak yurtdışına kaçtığı iddia edildi.

CEO Faruk Fatih Özer’in tam olarak ne kadar parayla kaçtığı kesin olarak bilinmese de birçok kuruluş bunu ‘2 milyar dolar’ olarak aktardı. Bu da Özer’in Thodex üzerinden yaptığı vurgunu Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılık olayı yapıyordu. Bugünse Twitter’da kripto para sektörünün içinde olan birkaç kullanıcı, Thodex vurgununun gerçek tutarı üzerinde araştırma yaptı.

İşte Twitter’dan Gelenler

thodex
thodex

Üç gün önce cüzdanları incelemeye başlamışlardı. Ekip, ilk olarak ERC20 üzerindeki cüzdanları inceledi ve USDT, MKR, BAT, LINK, HOT, USDC ve ETH birimleriyle son 3 ayda toplamda 11,5 milyon dolar yüklü çıkış olduğunu gördü.

thodex

Yaptıkları işlemleri ekibe aktaran Thodex kullanıcılarının da yardımıyla TRC20 ve EOS ağı da incelendi ve bu ağlarda TRX, BTT, USDT ve EOS birimleriyle 53,2 milyon dolar çıkış yapıldığı anlaşıldı. Toplam miktar, 64,7 milyon dolara yükseldi. XLM ve XRP birimlerinin de araştırmasıyla bu birimlerden de 5 milyon dolar çıkış yapıldığı görüldü ve miktar 69,7 milyon dolar oldu.

thodex
thodex

Takip edilen cüzdanların listesi