Çin Hükümeti, Yeni Bir Yasa ile Mukbang Videolarını Yasakladı!

Çin hükümetinin gıda israfının önüne geçmek için yürürlüğe koyduğu bir yasa kapsamında, mukbang videolarının paylaşımı yasaklandı.  Bu tarz paylaşımlar yapan youtuber ve fenomenler idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Özellikle Çin’de popüler olan ve ardından tüm dünyaya yayılan, bol gürültülü ve ağız şapırdatmalı mukbang videoları, Çin’de yasaklandı. Önlerinde türlü türlü yiyecek bulunan ve bunları büyük bir iştahla (!) yiyen YouTuber’lar, artık bu türden videolar paylaşmaları durumunda para cezası ile karşılaşacaklar.

ASMR MUKBANG KFC FRIED CHICKEN & CHICKEN SANDWICHES & POPCORN CHICKEN & MAC  N CHEESE (No Talking) - YouTube

 Yasak, ülkedeki tüm video paylaşım platformlarda geçerli olacak. Yasağa uymayan kişilere 100 bin yuana (15 bin 451 dolar) varan para cezaları kesilecek. Yasayla birlikte gelen en garip uygulamalardan biri ise restoranlarda fazla miktarda yemeği yenmemiş şekilde tabaklarında bırakan müşteriler ile ilgili. Restoranlar, bu durumda müşterilerden para talep edebilecek.  Aynı zamanda müşterileri ihtiyaçtan fazla sipariş vermeye yönlendiren reklamlar da yasaklanacak ve restoranlar para cezasına çarptırılacak. Ayrıca marketlere son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri toptan satma zorunluluğu geliyor. 

Çin’in kentsel bölgelerinde her yıl yaklaşık 18 milyon ton yani yaklaşık olarak 30 ila 50 milyon insanı doyurmaya yetecek miktarda yiyeceğin israf edildiği biliniyor. Çin medyası yeni yasanın ‘mantıklı ve sağlıklı yeme-içme alışkanlıklarına teşvik etme amacıyla’ yürürlüğe konduğunu ifade ediyor. Kimi kesimlerce bu uygulamalar Çin’de gıda kıtlığına yorulsa da Çin medyası ve hükümet bu iddiaları kabul etmiyor.