Büyüme Rakamları Açıklandı: Türkiye Ekonomisi Yılın İlk Çeyreğinde Yüzde 7 Büyüdü

TÜİK, Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 oranında büyüme kaydetti. Rakamların açıklamasından sonra A Haber canlı yayınına katılan A Para Yayın Koordinatörü Özlem Doğaner, “Türkiye 2021 yılında da pandemiye rağmen tüm sıkıntılara rağmen büyümeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Ahlatcı Yatırım GMY Tonguç Erbaş, “Beklentimiz üzerinde büyüme gerçekleşti. Böyle giderse yine rekor bir yıla doğru gidiyoruz gibi duruyor.” dedi.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2021 yılı birinci çeyreğinde %7,0 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, GSYH 2021 yılı birinci çeyrek ilk tahmini zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,0 arttı.

Gelen kritik verilerinden ardından A Para Yayın Koordinatörü Özlem Doğaner, “Türkiye 2021 yılında da pandemiye rağmen tüm sıkıntılara rağmen büyümeye devam ediyor. Türkiye’yi ciddi bir şekilde pozitif ayrıştırıyor. 2020 yılında en hızlı büyüyen iki ülkeden birisi oldu Türkiye. Çin ve arkasından biz geldik. Diğerlerinin hepsi çok ciddi bir şekilde daraldı.” ifadelerini kullandı.

Canlı yayında rakamları değerlendiren Ahlatcı Yatırım GMY Tonguç Erbaş, “Beklentimiz üzerinde büyüme gerçekleşti. Böyle giderse yine rekor bir yıla doğru gidiyoruz gibi duruyor.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “İlk çeyrekteki yüzde 7’lik büyümenin yüzde 56’sı dış talep yatırımlarından geldi. Bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi. İstihdam oluşturan, gelir dağılımını iyileştiren ve istikrara odaklanan politikaları kararlılıkla uygulayacağız. Büyümenin finansman kalitesi önceliğimiz.” dedi.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2021 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak bilgi ve iletişim faaliyetleri %18,1, diğer hizmet faaliyetleri %14,4, sanayi %11,7, tarım %7,5, hizmetler %5,9, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %5,3, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %3,7, finans ve sigorta faaliyetleri %2,9, inşaat %2,8 ve gayrimenkul faaliyetleri %2,4 arttı.