Kariyer Yarışında Geri Kalmamak İçin Tatilde CV Geliştirme Planınız Hazır mı?

UYGULAMALAR

1- Coursera

Coursera | Build Skills with Online Courses from Top Institutions

Online eğitimin göz bebeğiyle başlayalım dedik. Birçok yabancı ve köklü üniversitenin çeşitli kurslarına ücretsiz olarak erişebileceğiniz gibi bu üniversitelerden istediğiniz eğitimler için belli ücretler karşılığında sertifika da alabilirsiniz. Ücret ödemeden sertifika alabilir miyiz? İşte en güzel kısım: financial aid. Namıdiğer “finansal yardım”. Kurslara kaydolma bölümünde financial aid kısmına tıkladığınızda karşınıza çıkan soruları yanıtladıktan sonra 15 gün içerisinde size bildirimde bulunulacak. Sorularsa göz korkutacak cinsten değil. Yıllık gelirinizi dolar cinsinden yazdığınızda yüksek ihtimalle mali yardıma hak kazanacaksınız. Ayrıca üniversitenizin sponsorluğunda da tamamen ücretsiz olarak kurslara katılabilirsiniz. Öğrenci işleri telefonu açarsa bir konuşun derim.


2- EdX

Harvard ve MIT'ten Ders Alabileceğiniz Site: ed

Coursera kadar popüler bir diğer uygulamamıza gelelim. “Harvard Üniversitesinden sertifikam var.” cümlesini kurmak istiyorsanız buraya toplanın. Ücretsiz olarak birçok çeşit kursa ulaşabileceğiniz gibi belli ücretler karşılığında sertifika da edinebileceksiniz. Ücretsiz sertifika edinebilir misiniz bunu konuşalım. Burada da yine üniversite sponsorluğu ve mali yardım seçeneklerimiz var. Coursera ile benzer sistemlere sahip. Fakat burada mali yardım kısmında bir farklılıktan bahsedeyim. Tamamen ücretsiz olacak şekilde mali yardım alamıyorsunuz. Bununla birlikte ücretin yüzde 90’ınına kadarından muaf olabilirsiniz.


3- Udemy

Udemy Nedir? Udemy Uygulaması Nasıl Kullanılır? - Tekno Safari


Udemy’yi duymayan kaldı mı bilmiyorum. Türk ve yabancı kaynaklar fark etmeksiniz neredeyse her konuda bir kurs bulup kaydolabileceğiniz bir uygulama. Canınız Almanca mı öğrenmek istedi? Dakikalar içerisinde Alman bir hocanın kursuna kayıt olabilirsiniz.


4- IIENSTITU


Her online kurs arayışımda karşılaştığım bir başka platform İstanbul İşletme Enstitüsü. İçerisinde ücretsiz ve ücretli, oyunculuktan tıbbi sekreterliğe kadar birçok konuda eğitim barındırmakta.


5- Boğaziçi Enstitüsü


İnsan içine girince çıkamıyor. Kurs çeşitliliği ve güncel konuları ele alması beni cezbetti.

ÜNİVERSİTELERİN KENDİ UYGULAMALARI


Her üniversitenin belli başlı, bazen çoğu öğrencinin haberdar bile olmadığı etkinlikleri vardır. Sertifikalı klinikler yahut dil eğitimleri gibi… Okul sitenizi kurcalamakta yarar var. “Kendi üniversitem dışındakilere katılamaz mıyım?” sorusunu soruyorsanız hemen cevaplayayım. Evet, katılabilirsiniz. Hatta sadece ülkemizdekiler değil yabancı üniversitelerin online MBA programlarına dahi katılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilgi duyduğunuz üniversitelerin web sitelerini takıp etmek.


STAJ VE NETWORK


1- Linkedin


İş hayatında yer edinmek isteyen her insanın internet çağında bu platforma illaki yolu düşüyor. Peki Linkedin’de hangi imkanlar var? Özgeçmişin yanı sıra işe alımlarda en önemli faktör ne diye sorulsa birçok kişi şüphesiz network cevabını verecektir. İşte Linkedin bu iş ağı için kullanabileceğiniz, aşinalık kazandırabileceğiniz bir uygulama. Ayrıca çeşitli gruplara dahil olup etkinliklere katılabilir, iş ve staj imkanlarından haberdar olabilirsiniz.


2- Idealist


Yurt dışında staj ve çalışma imkanı arayanlar için bulunmaz bir nimet. İstediğiniz ülke ve çalışma şeklini filtreleyerek farklı imkanlarla tanışabilirsiniz.


3- Dernekler


İlgi alanlarınıza göre uzmanlaştığınız alan yahut hobilerinizi misyon edinmiş derneklerde görev alarak kendinizi geliştirip yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Belli konularda tecrübe edinmenize de yardımcı olabilir. Edindiğiniz birikimler şimdi ve ileride işinize yarayacaktır.


4- Öğrenci Toplulukları


Hem yeni insanlar tanımak hem de eğlence ve gelişim için öğrenci toplulukları yanınızda. Kolay erişim ve rahat ortamlarıyla en ulaşılabilir seçeneklerden biri. Bu topluluklarda aldığınız görevlerle kendinizi deneyip bir toplum içinde nerede yer almak istediğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

DİL


Hepimizin ortak çilesi; bir yetmez, iki eh işte, üçüncü kesin lazım tarzı muhabbetlerinden yorulduğumuz alanımıza gelelim. Bir türlü devamı gelmeyen, heves olarak kalan çabalar birçoğumuzu aslında inanılmaz zevkli ve ufuk açıcı bu alandan uzaklaştırabiliyor.


Bunun nedenleri arasında da genelde yanlış uygulamalar geliyor. Kendi açımdan kursta halledemeyip evde farkında olmadan dil seviyemi ilerlettiğim bazı araçlardan bahsedeceğim.


1- YouTube


Direkt olarak dil eğitim videolarının ne kadar bunaltıcı olabileceğini biliyorum. Elbette onlar da lazım fakat ben başka bir şeyden bahsetmek istiyorum. “Hikayelerle İngilizce Öğren (Learn English Through Stories)” veya “Dizilerle İngilizce Öğren (Learn English with TV Series)” tarzında bazı kanallarda kendi seviyenize uygun videolar mevcut. Dinlerken anladığımı fark ettiğimde yer yer sevince boğulmama neden olan, bazen de bilmediğim kelimeleri tek tek arattıran fakat zihnime güzelce yerleştiren bir yöntem. İngilizce cümlelerin açıklamaları da İngilizce olduğundan dili öğrenmede daha efektif olduğu kanaatindeyim. Denemelisiniz!


2- Diziler


İngilizcesi iyi olan insanlardan tavsiye isteyip de “dizi izle” önerisi almayan yoktur. Ayrıca Türkçe alt yazıları da kesinlikle kapatmamı çünkü beyin tembelliği yaptığını söyleyen bazı tavsiyeler de aldım. En başta “Söylemesi kolay, hiçbir şey anlamam!” diye düşünürken şimdilerde bu tavsiyeyi verenleri minnetle anıyorum. Çünkü gerçekten işe yaradı! Bunun için elbette dizi seçimi de önemli. Herkesin aşina olduğu sitcomlardan başlamak daha verimli olabilir. Evet, en başta o bile zor gelecek. Fakat alıştığınızda kendinizi harika hissedecek; günlük cümle yapılarına, grammar ve kelime bilginize sonralarda çok şaşıracaksınız. Bilmediğiniz kelimeleri not alıp sözlükten bakmak veya hoşunuza giden kalıpları kullanmaya çalışmak da bu verimliliği artıracaktır. Aynı yöntemi müzik dinlerken de kullanabilirsiniz.


3- Mobil Uygulamalar


Birçok mobil uygulamayı indirdiğim günden beri açmamakla beraber hoşuma giden, kendime uygun bulduğum bir uygulamayı severek boş zamanlarımı değerlendirdiğimi fark ettim. Dil ile uğraşmak aklınızdan geçmediği ufak boş zaman dilimlerini kendinize uygun ve gerçekten sevip bir oyun oynama hevesi edasıyla ilgileneceğiniz uygulamayı bulduktan sonra bu şekilde değerlendirebilirsiniz.


4- Konuşma Kulüpleri


Bir dili bilsek bile konuşamadığımızda bizim için çok büyük bir sorun haline gelebilir. Hele ki önemli görüşmelerde tıkanıp kalmak istemeyiz. Bu nedenle pratik yapabileceğiniz, kimsenin kimseyi yargılamadığı konuşma kulüplerinde bu yeteneğinizi sivriltebilirsiniz.

Fazla uzatmamak adına kendi yararlandığım yöntemleri sizlere de sunmak istedim. Eğer ki faydalı olabildiysem ne mutlu bana!

3 thoughts on “Kariyer Yarışında Geri Kalmamak İçin Tatilde CV Geliştirme Planınız Hazır mı?

 • Nisan 19, 2022 tarihinde, saat 6:02 am
  Permalink

  Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • Nisan 29, 2022 tarihinde, saat 11:14 pm
  Permalink

  Nice post i like it 100 %. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. Its always helpful to read through articles from other writers and use something from their web sites.

  • Nisan 30, 2022 tarihinde, saat 12:54 pm
   Permalink

   Thank you!

Yorumlar kapatıldı.